Анийско царство (Bulgarian Wikipedia)

Analysis of information sources in references of the Wikipedia article "Анийско царство" in Bulgarian language version.

refsWebsite
Global rank Bulgarian rank
6th place
11th place
40th place
9th place
low place
low place
3rd place
10th place
4,907th place
2,672nd place
1,964th place
779th place
low place
6,197th place
5,612th place
1,584th place
1,719th place
951st place
358th place
499th place
5,960th place
low place
low place
low place
1st place
1st place

archive.org

asj-oa.am

lraber.asj-oa.am

hpj.asj-oa.am

books.google.com

britannica.com

britannica.com

  • Bagratid Dynasty // Багратидската династия, царска диснастия е основана в Армения и Грузия през 9 век от семейство Багратуни. Багратидските царе пазят Армения независима от Византийската империя и Абасидския халифат.
  • Armenia // Избирането от страна на аристокрацията на сина на Симбат Ашот I (Велики), който е приет за „княз на князете“ от арабите през 862 г., за крал на Армения през 885 г. е признато от халифа и императора. През 10 в. изкуството и литературата процъфтяват. Ашот III (Милостивия; 952 – 977) премества столицата в град Ани и я превръща в едно от архитектурните бижута на Средновековието.
    Багратидите от Ани, които взимат титлата шахиншах („цар на царете“), първо дадена на Ашот II (Железния) през 922 г. от халифа – не са единствените владетели на Армения. През 908 г. княжеството Васпруракан на Арцруните става царство признато от халифа; През 961 г. Мушех, брата на Ашот III основава багратидско царство в Карс и през 970 князът на Източен Сюник се обявява сам за цар

global.britannica.com

  • заглавие=Bagratid Dynasty Цитат: „Избирането на сина на Симбат, Ашот I Велики, който е приет за „цар на царете“ от арабите през 862 г., да бъде цар на Армения през 885 г. е признато от халифа и византийския император и именно успешната защита на страната на Ашот от местните арабски племенни водачи поставя основите на нова златна ера в арменската история“.

historic.ru

  • История Византии / Отв. редактор С. Д. Сказкин. – М.: Наука, 1967. – Т. 2: В източната политика на византийските императори важно място заема арменския въпрос. Основната територия на Армения се намира през VII век под властта на арабите и жестоко страда от арабското робство. Отслабването на халифата заставя арабите да преминат към по-гъвкава политика спрямо Армения, в която искат да видят съюзник срещу Византия: фактически вече през 869 г. Армения получава своята независимост, а през 886 г. заместника на халифа слага на главата на Ашот Багратид венец, признаващ формалното съществуване на Арменското царство. Но и византийците не възнамеряват да загубят влиянието си над Армения: скоро след провъзгласяването на Ашот за цар император Василий I от своя страна също поставя венец и сключва договор за съюз и дружба.

hrono.ru

iranica.com

iranicaonline.org

  • Bosworth, C. E. Arrān // Но през 247/861 – 62 халифа признава като върховен княз в тези региони владетеля от Багратидската династия Ашот I (на арабски Ашут), който през 272/886 получава титлата цар

kulichki.net

gumilevica.kulichki.net

vostlit.info

  • Вж. ком. 78 к гл.XXV „История на Армения“ на Йоан Драсханакертц.

vremennik.biz

web.archive.org

  • Kouymjian, Dickran. [1]. Armenian Studies Program at California State University, Fresno. Посетен на 3 януари 2009.

wikipedia.org

en.wikipedia.org