Eslavos en la Baja Panonia (Spanish Wikipedia)

Analysis of information sources in references of the Wikipedia article "Eslavos en la Baja Panonia" in Spanish language version.

refsWebsite
Global rank Spanish rank
3rd place
7th place
1st place
1st place
low place
low place
5,720th place
low place
121st place
109th place
low place
low place
1,922nd place
3,380th place
57th place
3rd place
low place
low place
1,369th place
low place

academia.edu

  • Filipec, 2015, pp. 29-30, 337. :To je vrlo teško dokazivo, ali nije isključeno da su Hrvati, uz druge neimenovane etničke skupine koje su migrirale pod Avarima bili značajnija etnička grupa i u tom području. U Karpatskoj kotlini spominju se, recimo, Du(d)lebi... jedini imenom posvjedočeni etnik (uz opće nazive za Avare, Slavene, Romane, Germane ili Hune, kao i pokrajinska imena Noričane ili Panonce) u Panoniji 9. st. Također je zanimljivo da se oni, prema kasnijim povijesnim izvorima, spominju u južnoj Češkoj i u Prekomurju i uz dolinu rijeke Kerke, a još poslije nalazi se toponim južno od rijeke Drave (Dulepska u Koprivničko-križevačkoj županiji). Spominju se nadalje Hrvati u Karantaniji, odnosno Koruškoj (u 10. st.), Češkoj i Poljskoj (od 10. st.), Galiciji (u 12. st.) i nekadašnjoj rimskoj provinciji Dalmaciji učestalo od 9. st., ako izuzmemo De administrando imperio (dalje u tekstu DAI) u kojem su zabilježena zbivanja iz 7. st. iako je pisan u drugoj polovini 10. st., a u Panoniji (od 10 st.).29 Sve su to poprilično kasni izvori, ali se ipak prema njima, koliko-toliko, mogu rekonstruirati kretanje, grananje i naseljavanje hrvatskog etnika uz rub Karpatske kotline. Vrlo vjerojatno su Hrvati bili prisutni i u Posavlju i u Panoniji, no izvori ih ne spominju, a sačuvani toponimi najvećim su dijelom nastali u razvijenom srednjem vijeku (polako se pojavljuju poslije sredine 12., a ponajviše poslije sredine 13. st.), kad uopće počinje pisana povijest tog dijela zemlje... Stanovništvo Panonije bilo je heterogenog sastava; uz Slavene („panonske Slavene“, Hrvate i Duljebe), Avare, Bugare i ostatke Romana treba računati s bavarskim doseljenicima. Slaveni nesumnjivo čine većinu. Filipec, Krešimir (2015). Donja Panonija od 9. do 11. stoljeća [Lower Pannonia from 9th until 11th century] (en croata). University of Sarajevo. ISBN 978-9958-600-68-5. 
  • Filipec, 2015, p. 338. Filipec, Krešimir (2015). Donja Panonija od 9. do 11. stoljeća [Lower Pannonia from 9th until 11th century] (en croata). University of Sarajevo. ISBN 978-9958-600-68-5. 
  • Filipec, 2015, p. 338-339. Filipec, Krešimir (2015). Donja Panonija od 9. do 11. stoljeća [Lower Pannonia from 9th until 11th century] (en croata). University of Sarajevo. ISBN 978-9958-600-68-5. 
  • Filipec, 2015, pp. 17, 29, 194. :Smatrao sam da nije dobro rabiti naziv Panonska ili Posavska Hrvatska iako je on bio prisutan u povijesnim raspravama od početka 20. st. jer je to historiografski pojam, ne odražava pravo stanje na terenu i nema povijesno uporište. Panonska odnosno Posavska ili Sjeverna Hrvatska ne postoji u onom smislu kako je to definirano u različitim raspravama, a pogotovo nije postojala u 9. st.... Teza dosta dugo održana u našoj i svjetskoj povijesnoj literaturi, da sena sjeveru današnje Hrvatske i susjednih država nalazila Panonska Hrvatska, nema uporišta u izvorima... Otuda u hrvatskoj historiografiji i pojam Panonska Hrvatska koji je doživio kritiku posebno posljednjih nekoliko desetljeća.535 Filipec, Krešimir (2015). Donja Panonija od 9. do 11. stoljeća [Lower Pannonia from 9th until 11th century] (en croata). University of Sarajevo. ISBN 978-9958-600-68-5. 

books.google.com

ceeol.com

enciklopedija.hr

  • «Panonska Hrvatska», Croatian Encyclopaedia (en croata), 2020, consultado el 30 de diciembre de 2020, «Panonska Hrvatska, historiografski pojam za područje koje je u IX. i X. st. uglavnom bilo omeđeno rijekama Dravom, Savom, Kupom i Sutlom te Požeškim gorjem. U istom se značenju javlja pojam Posavska Hrvatska. Iako sustavnih istraživanja razvoja terminologije nema, čini se da starija hrvatska historiografija (I. Kukuljević Sakcinski, F. Rački, T. Smičiklas, V. Klaić) uglavnom ne rabi te nazive nego, primjerice, ime Doljnja Panonija i Posavina (T. Smičiklas, Poviest Hrvatska, II, 1882) ili Slovinska zemlja (V. Klaić, Povjest Hrvata od najstarijih vremena do svršetka XIX. stoljeća, I-VI, 1899-1922). Iznimka je Š. Ljubić (O Posavskoj Hrvatskoj i o zlatnih novcih njezina zadnjega kneza Serma (1018), u Radu JAZU, 1878). Vjerojatno je pojam Panonska Hrvatska uveo F. Šišić u svojem Pregledu povijesti hrvatskoga naroda (1916), u kojem piše: »U bivšoj Savskoj Panoniji … širila se posebna oblast u kojoj je sve do XVII. stoljeća prevladavalo slavensko ime, pa joj odatle i ime Sclavonia u latinskim spomenicima, a Slovinci, Slovinje u hrvatskim; mi ćemo je zvati Panonskom Hrvatskom.« Iako ga Šišić ne rabi u svojoj Povijesti Hrvata u vrijeme narodnih vladara (1925), taj je pojam bio prihvaćen u historiografiji te se proširio napose zahvaljujući školskim udžbenicima i popularnim pregledima povijesti. Iako je u znanstvenom diskursu uglavnom napušten (primjerice: M. Barada, N. Klaić, T. Raukar, I. Goldstein, N. Budak), održao se, zajedno s terminom Posavska Hrvatska, u uporabi do danas (Hrvatski povijesni atlas Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža, 2003). Kao sinonim javlja se u literaturi i termin Sjeverna Hrvatska (T. Macan, Povijest hrvatskog naroda, 1992). Nijedan od spomenutih termina nije povijesni. U onodobnim se vrelima navedeno područje označavalo nazivima Pannonia, Pannonia inferior, regnum inter Savum et Dravum ili pak kao zemlja kneza koji je u određenom trenutku njome vladao.» .

issn.org

portal.issn.org

leykam-international.hr

mgh-bibliothek.de

nsk.hr

haw.nsk.hr

srce.hr

hrcak.srce.hr

web.archive.org