Glifozát (Hungarian Wikipedia)

Analysis of information sources in references of the Wikipedia article "Glifozát" in Hungarian language version.

refsWebsite
Global rank Hungarian rank
1st place
1st place
882nd place
2,152nd place
low place
low place
4,334th place
1,163rd place
low place
low place
195th place
204th place
68th place
37th place
1,966th place
7th place
low place
365th place
low place
1,124th place
low place
80th place
low place
low place
226th place
1,147th place
418th place
271st place
421st place
1,452nd place
low place
7,025th place
4,025th place
3,777th place
low place
low place
low place
low place
low place
low place
8,839th place
51st place
low place
low place
low place
6,282nd place

alfahir.hu

arystalifescience.hu

ca.gov

oehha.ca.gov

cheminova.hu

egeis.org

epa.gov

europa.eu

eur-lex.europa.eu

gmwatch.eu

google.hu

books.google.hu

i-sis.org.uk

iarc.fr

monographs.iarc.fr

inchem.org

  • Glyphosate, Environmental Health Criteria monograph No. 159. Geneva: World Health Organization (1994). ISBN 92-4-157159-4 
  • "INTERNATIONAL PROGRAMME ON CHEMICAL SAFETY - ENVIRONMENTAL HEALTH CRITERIA 159 - GLYPHOSATE", 1994. „"1.6 Effects on laboratory mammals, and in vitro test systems: The available studies do not indicate that technical glyphosate is mutagenic, carcinogenic or teratogenic. Two multigeneration studies were carried out in rats. The main effects of technical glyphosate were decreased body weights of parent animals and pups and decreased litter size at 30 000 mg/kg diet. In one reproduction study, an increase in the incidence of unilateral renal tubular dilation in F3b male pups at 30 mg/kg body weight was reported. The absence of a renal effect in pups at a higher dose level in the other reproduction study indicates that the reproducibility of this lesion is uncertain."”

medicalonline.hu

  • Embert is irt a gyomirtó?. Medical Online. (Hozzáférés: 2015. november 26.) „Először is, a két szervezet nem pontosan ugyanazt vizsgálta. Az EFSA csak a glifozát karcinogén kockázatát elemezte, az IARC pedig a vegyületet és a vegyületet tartalmazó különféle termékeket egyaránt górcső alá vette. Az EFSA arra hivatkozik, hogy az IARC eredményei nem konzekvensek: míg egyes vizsgálatok egyes glifozáttartalmú termékek genotoxicitására utalnak, más vizsgálatok más termékek esetében nem mutatnak ilyen hatást – azaz, magyarázza az EFSA, elképzelhető, hogy a termékek másik összetevője lehet a hibás. Azonban a Nature Communications egy közelmúltban megjelent tanulmánya szerint ez az érvelés nem állja meg a helyét, hiszen az ismertetett koktél-hatás azt is megmagyarázza, mi az oka, hogy egyenként nem toxikus mennyiségű xenobiotikumok együttes adása súlyos következményekkel járhat (Vanessa Delfosse és munkatársai: Synergistic activation of human pregnane X receptor by binary cocktails of pharmaceutical and environmental compounds). Mindazonáltal, az IARC tanulmánya szerint ennél rosszabb a helyzet: azok a vizsgálatok, amelyeket nem a gyomirtó szer gyártói finanszíroztak, arra utalnak, hogy a vegyület önmagában is karcinogén lehet. A két szervezet ugyanis különböző bizonyítékokat tart hitelesnek. Az EFSA olyan nem publikus tanulmányok eredményeit használta, amelyeket agrokémiai ipari csoportok terveztek és vezényeltek le, míg az IARC az ilyen vizsgálatokat kizárta az elemzésből: a rákkutató intézet csak olyan vizsgálatokat vett komolyan, amelyek nyilvánosak, és adataik független kutatók számára hozzáférhetők. Az ipari csoportok mindeközben arra hivatkoznak, hogy a glifozátot a világ számos országában engedélyezték, mivel a hatóságok biztonságosnak ítélték a használatát.”

nepszava.hu

orf.at

origo.hu

  • Rákkeltő lehet a világ egyik legnépszerűbb gyomirtója, 2015. „A franciaországi székhelyű Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) öt rovar- és növényirtó szer, köztük a glifozát alapú herbicidek minősítését végezte el. Az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is mérlegelni fogja az IARC értékelését. (...) A szakértők szerint ’korlátozott bizonyítékok’ vannak rá, hogy a szer non-Hodgkin limfómát okozhat az embereknél, és meggyőző bizonyítékok támasztják alá, hogy egyéb rákfajták kialakulását eredményezheti patkányoknál és egereknél. A francia ügynökség szerint az anyag kimutatható a mezőgazdasági munkások vérében és vizeletében, ami azt jelenti, hogy a szervezet felszívja a glifozátot.”

orst.edu

extoxnet.orst.edu

  • "Extension Toxicology Network - Glyphosate", 1996. „"Regulatory Status: Glyphosate acid and its salts are moderately toxic compounds in EPA toxicity class II. Labels for products containing these compounds must bear the Signal Word WARNING. Glyphosate is a General Use Pesticide (GUP)."”

rapaluruguay.org

regulations.gov

scholarsportal.info

journals1.scholarsportal.info

sueddeutsche.de

web.archive.org

who.int