Цей блок включає в себе ряд психічних розладів, згрупованих разом у зв'язку з наявністю явних етіологічних факторів, а саме причиною цих розладів є хвороби головного мозку, травма головного мозку або інсульт, що ведуть до церебральної дисфункції. Дисфункція може бути первинною (як при хворобах, травмахголовного мозку та інсультах, безпосередньо або вибірково вражаючих головний мозок) і вторинною (як при системних захворюваннях або порушеннях, коли головний мозок залучається в патологічний процес поряд з іншими органами та системами).
Деменція [слабоумство] (F00-F03) є синдром, зумовлений ураженням головного мозку (зазвичай хронічного[en] чи прогресуючого характеру), при якому порушуються багато вищих кіркових функцій, включаючи пам'ять, мислення, орієнтацію, розуміння, рахунок, здатність до навчання, мову та судження. Свідомість не затьмарена. Зниження пізнавальної функції зазвичай супроводжується, а іноді передує погіршенням контролю над емоціями, соціальною поведінкою або мотивацією. Цей синдром відзначається при хворобі Альцгеймера, при цереброваскулярних хворобах та при інших станах, первинно або повторно вражаючих головний мозок.
При необхідності ідентифікувати первісне захворювання використовують додатковий код.
Порушення, які характеризується значною зміною звичних моделей преморбідної[en] поведінки хворого, включаючи вираження емоцій, потреб та спонукань. Клінічну картину можуть доповнювати зниження когнітивних та розумових функцій, а також сексуальні зміни.
Залишкові неспецифічні та різноманітні зміни поведінки, які супроводжують період одужання після перенесеного вірусного[en] або бактеріальногоенцефаліту. Принципова відмінність цього розладу від розладів особистості органічної природи полягає в оборотності процесу.
Форма шизофренії, при якій домінують афективні зміни. Марення та галюцинації поверхові й фрагментарні, поведінка безглузда і непередбачувана, зазвичай кривляння. Настрій мінливий та неадекватний, мислення дезорганізоване, мова нескладна. Є тенденція до соціальної ізоляції. Прогноз зазвичай несприятливий внаслідок швидкого наростання «негативних» симптомів, особливо афективного уплощення[en] та втрати волі. Гебефренію слід діагностувати тільки в підлітковому та юнацькому віці.
Хронічна стадія в розвитку шизофренічного захворювання, при якій мав місце явний перехід від ранньої стадії до пізньої, яка характеризується тривалими (хоча і не обов'язково необоротними) «негативними» симптомами, такими, як психомоторна загальмованість[en]; низька активність; емоційна притупленность; пасивність та брак ініціативи; бідність змісту промови; бідність невербальних взаємодій за допомогою міміки, виразу очей, інтонацій та поз[en]; зниження турботи про себе[en] та скудність соціальних дій.
Розлад, який характеризується розвитком єдиної картини марення або серії пов'язаних картин марення, які зазвичай стійкі, а іноді довічно. Зміст марення або серії картин марення надзвичайно варіабельні[en]. Абсолютно несумісними з цим діагнозом є чіткі та стійкі слухові галюцинації[en] (голоси), шизофренічні симптоми, такі, як марення контролю ззовні, та виражена емоційна притупленість, а також явні ознаки захворювання мозку. Однак наявність випадкових або перехідних слухових галюцинацій, особливо у хворих похилого віку, не виключає справжнього діагнозу за умови, якщо вони не є типово шизофренічними і складають тільки невелику частину загальної клінічної картини.
Розлад, який характеризується повторними епізодами депресії, відповідними описаним депресивним епізодам (F32.-), без наявності в анамнезі самостійних епізодів підйому настрою й припливу енергії (манії). Однак можуть бути короткі епізоди легкого підйому настрою та гіперактивності (гіпоманія) відразу ж після депресивного епізоду, іноді викликані лікуванням антидепресантами. Найбільш важкі форми рекурентного депресивного розладу (F33.2 та F33.3) мають багато спільного з колишніми поняттями, такими, як маніакально-депресивна депресія, меланхолія, вітальна депресія та ендогенна депресія[en]. Перший епізод може виникнути в будь-якому віці, починаючи з дитинства і до старості. Початок його може бути гострим або непомітним, а тривалість від декількох тижнів до багатьох місяців. Ніколи повністю не зникає небезпека того, що у хворого рекурентним депресивним розладом не виникне маніакального епізоду. Якщо таке станеться, діагноз повинен бути змінений на біполярний афективний розлад (F31.-).
Синдром, який характеризується повторними нападами переїдання та вираженим занепокоєнням з приводу контролю за масою тіла. Це призводить до вироблення стилю переїдання, яке супроводжується викликом блювоти та використанням проносних засобів. Це розлад має багато спільного з нервовою анорексією, включаючи надмірну стурбованість своєю фігурою та масою тіла. Повторна блювота загрожує порушеннями електролітного балансу[en] та соматичними ускладненнями. Часто (але не завжди) в анамнезі пацієнта відзначається раніше мавший місце епізод нервової анорексії з коливаннями його давності від декількох місяців до декількох років.
Синдроми, переважним вираженням яких є деякі форми тиків. Тик являє собою мимовільний, швидкий, повторюваний, неритмічний рух (зазвичай залучаючий обмежену групу м'язів) або голосовий звук, які раптово виникають і не служать певної мети. Тики мають тенденцію переживатися як непереборні, але зазвичай вони можуть придушуватися на різні проміжки часу. Тікі посилюються при стресі і зникають під час сну. Звичайні прості рухові тики включають миготіння, судорожне сіпання шиєю, знизування плечима та гримаси лиця. Звичайні прості голосові тики включають відкашлювання, зітхання, пирхання, свист. Звичайні складні рухові тики включають удари по собі, підстрибування, підскакування на одній нозі. Складні голосові тики — повторення специфічних слів і іноді використання соціально неприйнятних (часто непристойних) слів (копролалія) та повторення своїх власних звуків або слів (палілалія[en]).
Форма тиків, при якій є або є множинні моторні тики та один або декілька вокалізмів, хоча немає необхідності, щоб вони виникали одночасно. Розлад зазвичай посилюється в підлітковому віці і має тенденцію зберігатися в зрілому віці. Вокалізми часто бувають множинними: раптові повторні звуки, відкашлювання, звуки, що нагадують похрюкування, а також вживання непристойних слів і фраз. Іноді приєднується жестова ехопраксія, яка також може носити непристойний характер (копропраксія[en]).
ru.wikipedia.org
Може використовуватися широкий спектр медикаментів та народних засобів, але особливу важливість представляють:
а) психотропні засоби, що не приводять до виникнення залежності, такі, як антидепресанти;
б) проносні засоби;
в) знеболюючі засоби, які можуть вживатися без призначення лікаря (наприклад, аспірин та парацетамол).
Постійне використання цих препаратів часто призводить до непотрібних контактам з лікарями та іншим медичним персоналом[ru] і іноді супроводжується розвитком побічних реакцій на ці речовини. Спроби переконати в доцільності прийому цих препаратів або заборонити їх вживання часто викликають спротив щодо прийому проносних та знеболювальних засобів. Такий опір може мати місце, незважаючи на застереження про можливість (або навіть розвиток) побічних реакцій типу ниркової дисфункції або порушень електролітного балансу. Хоча зазвичай очевидно, що у пацієнта є виражена мотивація до прийому речовини, симптоми залежності або абстиненції (класифіковані у рубриках F10-F19), як при використанні психоактивних речовин, не розвиваються.